Błyszczące serce Nepalu, czyli srebro tybetańskie w pigułce.

Dodano:2023-09-05

Srebro tybetańskie to termin używany do opisania tradycyjnej techniki zdobienia srebrnych przedmiotów w regionie Himalajów. Jest znane ze swojej charakterystycznej ręcznie wykonanej i zdobionej estetyki, często zawierającej motywy buddyjskie, hinduistyczne i lokalne elementy kulturowe. Wyróżnia się ono grawerowanymi wzorami, a także często zawiera kamienie szlachetne i koraliki. Ta technika zdobienia istnieje od setek lat i jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego tego obszaru, jest to część długiej historii rzemiosła artystycznego w tych regionach.

Biżuteria srebro tybetańskie
Naszyjnik - kolia ze srebra tybetańskiego

Nie istnieje jednoznaczny skład chemiczny srebra tybetańskiego, ponieważ jest to bardziej opis estetyczny niż określony stop metali. Nasze srebro tybetańskie to stop miedzi i cyny. Nie zawiera niklu, dzięki czemu jest hipoalergiczne, nie ciemnieje z biegiem czasu i nie powoduje przebarwień na skórze. Jest również lżejsze od zwykłego srebra. Robiona z niego biżuteria to rękodzieło wykonywane przez mieszkańców Himalajów. Tworzy się z niego kolczyki, bransolety, naszyjniki, czy pierścionki.
Najbardziej charakterystycznymi kamieniami występującymi w zdobnictwie srebra tybetańskiego są lapis lazuli, koral tybetański i turkus. Tworzy się z nich emalię, czyli sproszkowany kamień miesza się z odpowiednimi składnikami, a następnie ręcznie maluje po kolczykach, czy pierścionkach, tworząc kolorowe wzory. Jednak można spotkać się z wykorzystaniem innych kamieni, najczęściej w oszlifowanej formie.

Bizuteria srebro tybetańskie
Naszyjnik ze srebra tybetańskiego z turkusem i lapis lazuli

Charakterystyka kamieni wykorzystywanych w biżuterii ze srebra tybetańskiego

1. Koral
Koral tybetański jest ważnym elementem w kulturze i tradycji mieszkańców Himalajów. Jest to organiczny kamień, pozyskiwany z koralowców, znajdujących się w głębokich słonych wodach. 
Czerwony koral, jest traktowany przez Nepalczyków jako najbardziej drogocenny kamień, a jego kolor jest uważany za święty. Ma bardzo duże znaczenie symboliczne w buddyzmie. Jest często używany jako mala - mnisi i wierni wykorzystują go do odmawiania mantr i modlitw. Jest również używany do ozdabiania tradycyjnych strojów. Oprócz celów religijnych i ozdobnych, na przestrzeni wieków stosowano do protekcji przed złymi siłami, a nawet przywiązywano go do drzew, aby nie dawały złych owoców, czy przyszywano do obroży, żeby chroniły psy przed wścieklizną.
W ezoteryce, za jego właściwości uznaje się pomoc w dostrzeganiu dobrych stron życia, ma pomagać w redukcji stresu i zwiększeniu kreatywności. Jest także kamieniem przypisanym do zodiakalnych Ryb, którym ma pomóc wzmocnić siłę woli oraz odwagę i pewność siebie.

Biżuteria srebro tybetańskie
Bransoletka ze srebra tybetańskiego z turkusem

2. Turkus
W odróżnieniu od koralu, turkus jest kamieniem występującym w Nepalu naturalnie. Jest to zielono-niebieski kamień, z wieloma wgłębieniami i nieregularnościami. W kulturze nepalskiej jest uważany za kamień ochronny i amulet. Wierzono, że może on chronić przed negatywną energią, niebezpieczeństwami, czy nawet chorobami.
Jest używany przez Nepalczyków podczas niektórych ceremonii religijnych i rytuałów, jako symbol religijny - ma pomagać w rozwoju duchowości i praktyce medytacji.
W ezoteryce jest utożsamiany z dodawaniem sił witalnych i pomocą psychiczną. Natomiast według astrologii, kamień ten najbardziej pasuje do zodiakalnego wodnika, którego ma chronić przed negatywnymi emocjami i utrwalać relacje. Jest również idealny dla Ryb, które chroni przed "złym okiem" innych.

3. Lapis lazuli
Lapis lazuli to kamień o intensywnym granatowym kolorze. W buddyzmie jest kojarzony z niebem i przestrzenią oraz czystością umysłu. W praktykach, jego ciemny kolor ma pomagać w skupieniu lub kontemplacjach. Lapis lazuli może być używany jako amulet lub talizman, który ma chronić i przynosić pomyślność swojemu posiadaczowi. Wierzy się, że kamień ten może pomagać w rozwoju mądrości, zrozumienia i duchowej ścieżki. Czasami jest wykorzystywany do tworzenia wizerunków Buddy lub innych ważnych postaci w buddyzmie - jest to związane z pragnieniem uczczenia tych postaci.
W ezoteryce jest często kojarzony z duchowym rozwojem, zdobywaniem wiedzy i osiągnięciem wyższego poziomu świadomości. Jest kamieniem przypisanym do zodiakalnego Strzelca, zachęcając do ufania samemu sobie, polepszeniu intuicji oraz dodania odwagi. Jest również bardzo korzystny dla byka, którego ma zachęcić do odkrywania swojego wewnętrznego "ja". Pomaga również astrologicznym Pannom otworzyć umysł na nową wiedzę.

Biżuteria srebro tybetańskie
Bransoletka ze srebra tybetańskiego ze smokiem

Copyrights by KANA SAPIENS, 2018. All rights reserved.