Kadzidło najwyższej jakości. wykonane w 100% z naturalnych składników - bez kleju, chemikaliów i dodatków. W naszej kolekcji znajdują się kadzidła nepalskie, tybetańskie i bhutańskie. Wszystkie kadzidełka są ręcznie zwijane i wykonane według starożytnych receptur buddyjskich. Oparte na tradycyjnej tybetańskiej medycynie, sprzyjają koncentracji i medytacji.
W naszej ofercie KADZIDEŁ znajdziecie kadzidełka nepalskie, tybetańskie i bhutańskie.
Są to kadzidła klasy premium, w 100% naturalne i nietoksyczne.
Kadzidło w najprostszej definicji jest to substancja przeznaczona do palenia, aby wytworzyć zapachowy dym.
W odróżnieniu od kadzidełek np. indyjskich, te nepalskie, tybetańskie i bhutańskie nie są oparte na olejkach eterycznych, ale przede wszystkim na cennych ziołach, sproszkowanych korzeniach i korze drzew, żywicy, kwiatach, przyprawach, pestkach, liściach i innych naturalnych, aromatycznych składnikach, które można znaleźć w regionie Himalajów.
Przy wyborze kadzidła należy także brać pod uwagę kraj jego wytworzenia i pamiętać, że w wyniku spalania kadzideł indyjskich czy chińskich powstają szkodliwe dla zdrowia substancje, które w nadmiarze mogą okazać się rakotwórcze.
Kadzidła tybetańskie są przygotowywane według starodawnych receptur buddyzmu tybetańskiego, opracowanych przez mnichów-lamów, tybetańskich yogi (Guru) i uzdrowicieli ajurwedyjskich. Stąd też tamtejszym kadzidłom przypisuje się wiele właściwości zdrowotnych. Tworzone są w małych manufakturach z przez mnichów tybetańskich i bhutańskich.
Dobre jakościowo i bezpieczne do wdychania kadzidła robione są z masy wytworzonej ze sproszkowanych: kor, kwiatów, korzeni, przypraw, pestek, liści, kamieni półszlachetnych oraz żywicy. Konkretne bardzo często występujące w składzie wysokiej jakości kadzideł składniki to: nag champa, szyszkojagoda, jałowiec, cynamon, sandałowiec, cedr, szafran, kardamon, paczula, goździki, tulsi, kopal, szałwia i wiele wiele innych. Kadzidła z naszej oferty to kadzidła plant-based.
Istnieje kilka rodzajów kadzideł: kadzidła sproszkowane (najczęściej jest to drobno zmielona kora drzew), z których usypuje się a la kopczyk, a następnie podpala, pałeczki - najpopularniejsza forma, potrzebna jest do nich podstawka, zrobione z ręcznie walcowanej masy roślinnej, takie kadzidełko podpalamy i dmuchamy w nie, aż zacznie się jedynie tlić, a nie palić, sznurkowe - warkocze z papieru czerpanego moczone w mieszankach z naturalnych składników albo po prostu sproszkowane mieszanki ziół i innych składników owinięte w papier czerpany, kadzidła stożkowe - zazwyczaj w formie niskich kilkucentymetrowych stożków, część z nich tzw. ,,backflow cones” posiada także walor estetyczny, specjalnie skonstruowane kadzidła z dziurką od spodu są w stanie na odpowiedniej podstawce wytworzyć mini pachnący wodospad z dymu oraz kadzidła żywiczne - pali je się na węgielku np. do shishy.
Kadzidła są nieodłączną częścią wielu religii świata.
Najczęstsze przeznaczenie kadzideł to: okazanie czci osobom lub świętym przedmiotom, ofiarowanie bóstwu, okadzanie relikwii, ołtarzy, osób, zwłok podczas pogrzebu, oczyszczanie energetyczne, ochrona przed złem, wprowadzanie dobrego nastroju, harmonii, spokoju, pomoc w skupieniu np. podczas medytacji lub jogi, wsparcie podczas rytuałów i rzucania zaklęć, aromaterapia, a także po prostu odświeżanie powietrza.
A więc zatem kadzidło to nie tylko wyjątkowo aromatyczny zapach, ale też szereg korzyści jakie może nam przynieść. Na działanie kadzidła ma wpływ jego skład. Kiedy wybieramy kadzidła najważniejszym pytaniem jest - w jakim celu chcę ich użyć? W zależności od blendu w środku, kadzidła będą mieć różne właściwości - jedne zwalczą stres, wycisza nas, inne pobudzą kreatywność, czy też energię erotyczną, a inne zadziałają leczniczo (np. kadzidło żywiczne zawierające seskwiterpeny zwiększające utlenowanie mózgowia).
Nie należy zbyt intensywnie stosować żadnego rodzaju kadzidła. Nie należy także nigdy zostawiać kadzidła bez opieki - grozi to pożarem lub uszczerbkiem na zdrowiu dzieci oraz zwierząt. Poprawnie rozpalone kadzidełko zawsze będzie się tlić, a nie palić żywym ogniem.