Pojęcie „czakra” wywodzi się z hinduizmu, ale jest tez związane z innymi religiami czy praktykami duchowymi (np. z buddyzmem). Słowo to w sanskrycie oznacza „koło”.
Działanie czakr
Według hinduizmu w ludzkim ciele znajduje się system energetyczny, w którym krąży nasza życiowa energia – prana, która harmonizuje, odżywia i uzdrawia. Czakry natomiast są punktami umiejscowionymi wzdłuż centralnej osi ciała, w których krzyżują się kanały przepływu energii; są one swego rodzaju centrami energetycznymi.
W wyniku różnych czynników dochodzi czasem do zablokowania konkretnych czakr, co może utrudniać harmonijny przepływ energii w ciele, a tym samym powodować różne problemy natury zdrowotnej czy psychicznej. Aby czakry skutecznie działały i przeprowadzały nasza energię, należy utrzymywać je w równowadze.
Jakie wyróżniamy czakry?
Wyróżnia się 7 głównych czakr:
Czakra podstawy (Muladhara)
Czakra sakralna (Svadhishthana)
Czakra splotu słonecznego (Manipura)
Czakra serca (Anahata)
Czakra gardła (Vishuddha)
Czakra trzeciego oka (Ajna)
Inaczej nazywana czakrą korzenia, znajduje się w okolicach kości ogonowej. Odpowiada za poczucie bezpieczeństwa, stabilności i spełnienia naszych podstawowych potrzeb. Jest centrum naszej energii witalnej oraz swego rodzaju łącznikiem z naturą. To podstawa dla pozostałych czakr. Odpowiada również za takie aspekty, jak chęć do życia, zdrowie, reprodukcja, stabilność finansowa, przetrwanie, agresja.
Znajduje się pod pępkiem, na wysokości kości krzyżowej. Odpowiada za emocje, kreatywność, związki z innymi i energię seksualną, a także za naszą otwartość na przyjemność i zadowolenie z życia. Czakra ta umożliwia też połączenie z naszym wewnętrznym dzieckiem. Pod względem fizjologicznym odpowiada ona za wszelkie płyny w organizmie.
Czakra ta znajduje się między pępkiem a mostkiem i symbolizuje siłę woli, pewność siebie, samoakceptację, poczucie własnej wartości i sprawczości oraz odpowiada za podejmowanie decyzji. Wpływa też na metabolizm.
Umiejscowiona jest w centrum klatki piersiowej, na wysokości serca. Jest punktem spotkania dwóch rodzajów energii: fizycznej (pochodzącej z trzech pierwszych czakr) i duchowej (pochodzącej z trzech ostatnich czakr). Czakra ta umożliwia swobodny przepływ tych energii, dzięki czemu możemy czuć jedność między naszym światem wewnętrznym a zewnętrznym. Czakra serca odpowiada za uczucia, przede wszystkim te związane z miłością, współczuciem i empatią. Wpływa na to, w jaki sposób nawiązujemy i utrzymujemy relacje z innymi. Jest też powiązana z grasicą.
Czakra ta znajduje się w środku gardła i umożliwia nam wyrażanie energii pozostałych czakr. Wiąże się z komunikacją, kreatywnością, ekspresją, wyrażaniem siebie, a także ze słuchaniem i rozumieniem informacji. Czakra ta oprócz gardła wpływa też na jamę ustną, nos i uszy oraz na tarczycę.
Znajduje się między brwiami. Uważana jest za centrum intuicji, wyższego poznania i wewnętrznego widzenia. Ma znaczący wpływ na naszą osobowość i inteligencję emocjonalną. Odpowiada również za osiąganie stanów wyższej świadomości, kontakt z podświadomością, uważność, kontrolowanie myśli, koncentrację oraz za sprawowanie nadzoru nad pracą innych czakr. Narząd związany z czakrą trzeciego oka to przysadka mózgowa.
Czakra ta umiejscowiona jest na samym czubku głowy. Symbolizuje nasze połączenie z Wszechświatem, i światem duchowym. Odpowiada za rozumienie sensu życia, mądrość oraz za otwartość na pozazmysłowe poznanie. Związana jest z szyszynką.
Równowaga czakr
Zestaw Kadzideł Om Ah Hum – czakry
Gdy czujemy, że równowaga naszych czakr jest zaburzona, możemy przywrócić je do równowagi na przykład przy pomocy medytacji z kadzidłami stworzonymi z intencją do pracy z konkretnymi czakrami. W naszym sklepie znajdziecie kilka rodzajów kadzideł służących specjalnie do tego!
Pomocne mogą być też minerały dopasowane do danych czakr czy też np. bransoletki lub male ze specjalnymi koralikami symbolizującymi czakry.
Bransoletka mala z czakrami